top of page

EVDE İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İÇİN EN İYİ 10 İPUCU

Güncelleme tarihi: 29 Ağu 2022

İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşabilmek için İngilizce konuşulan bir ülkede yaşıyor olmanıza gerek yok. İngilizce öğrenme şeklin konusunda akıllıysan, yaşadığın şehri terk etmene bile gerek yok. Bu en iyi 10 ipucunu kullanın ve şehrinizden bile ayrılmadan nasıl İngilizce öğreneceğinizi görün.
1. Kendinizi İngilizce ile kuşatın


Kendinizi İngilizce ile çevrelemek için İngilizce konuşulan bir ülkede olmanıza gerek yok. Alışveriş listenizi yazmak, gazete okumak, radyo dinlemek, İngilizce günlük yazmak veya işe giderken cep telefonunuzda İngilizce dinlemek gibi İngilizce'yi evde günlük hayatınızın bir parçası haline getirmenin yollarını bulun.


2. İngiliz arkadaşlar edinin


İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamıyor olsanız bile, muhtemelen yakınlarda yaşayan birçok yabancı vardır. Ana dili İngilizce olan kişilerle tanışmanın yollarını bulun: yabancı barlara ve restoranlara gitmek, spor ve sosyal kulüplere katılmak veya dil değişimleri düzenlemek. Hatta dünyanın her yerinden İngilizce konuşan kişilerle tanışmak için yerel bir turistik yerde rehber olarak gönüllü olabilirsiniz.


3. Çalışma ortakları bulun


İngilizcenizi geliştirmek için ana dili İngilizce olan kişilere ihtiyacınız yok. Bir çalışma partneri bulun veya bir İngiliz kulübü oluşturun ve İngilizce konuşmak için düzenli olarak buluşun. Birbirinizi motive edebilirsiniz ve diğerlerinin sorunlarına yardımcı olarak öğreneceksiniz.


4. Otantik malzemeler kullanın


Sadece ders kitaplarında İngilizce okumak sıkıcı olabilir. Ana dili İngilizce olan kişiler için ve onlar tarafından yazılmış İngilizce metinleri okumayı deneyin. İlk başta bir meydan okuma olacak, ancak yapabildiğinizde çok daha ilginç olacak. İngilizce kitap veya dergi bulamıyorsanız, haberleri her gün İngilizce okumak için interneti kullanın. Neden Asıl İngilizce kaynaklarına bir göz atmıyorsunuz?


5. Çevrimiçi olun


Çevrimiçi olun ve dünyanın her yerinden insanlarla iletişim halinde olabilirsiniz. Sohbet odalarına veya forumlara katılın, çevrimiçi bir İngilizce kursuna katılın veya farklı kültürler hakkında bilgi edinirken İngilizcenizi geliştirmek için bir mektup arkadaşı bulun. Sosyal medya sayesinde dünyanın her yerinden arkadaşlarınızla iletişimde kalmak hiç olmadığı kadar kolay.


6. Kendinize gerçekçi hedefler belirleyin


Kendinize okumak için bir neden verin: terfi almak, yabancı meslektaşlarınızla konuşabilmek, yurtdışında okumak veya bir sonraki tatilinizi İngilizce konuşulan bir ülkede geçirmek mi istiyorsunuz? Kısa vadeli ve uzun vadeli hedefler belirleyin ve ilerlemenizi takip edin.


7. Asıl İngilizceyi dinleyin


Her şeyi anlamasanız bile normal hızda konuşulan İngilizceyi dinleyerek kulağınızı eğitin. Ayrıca yazılanları görmeden dinleme alıştırması yapın ve oradaki ilginç veya olağandışı kelimeleri yakalamak için bir şeyleri birkaç kez dinlemekten korkmayın. Çevrimiçi olarak ücretsiz İngilizce podcast'ler bulmak kolaydır ve İngilizce konuşulan ülkelerin çoğundan haber ajanslarının çevrimiçi olarak ücretsiz sesli ve görüntülü haberleri vardır.


8. Yeni kelimeler öğrenmenin eğlenceli yollarını bulun


Şarkı söylemeyi seviyorsan, en sevdiğin İngilizce şarkıların sözlerini ara. Ya da ne gördüğünüzü hatırlıyorsanız, “post-it” notlarına yeni kelimeler yazın ve bunları evinizin etrafına yapıştırın. Yeni kelimelerin yanına komik örnek cümleler kurun veya hatırlamanıza yardımcı olacak küçük resimler çizin.


9. Kültür hakkında bilgi edinin


İngilizce konuşulan ülkelerin insanları ve kültürü hakkında bilgi edinin. Bir dil öğrenmek sadece gramer ve kelime bilgisi ile ilgili değildir: konuşmanın yanı sıra farklı düşünme biçimlerine sahip insanlarla iletişim kurmakla ilgilidir!


10. İyi eğlenceler!


Bir dil öğrenmek emek ister, ancak kendinizden zevk alıyorsanız, buna bağlı kalmanız daha olasıdır. Oyun oynayın, bulmaca yapın, şarkı söyleyin, çizgi roman okuyun ve hata yapma konusunda fazla endişelenmeyin - hata yapmak çoğu zaman en iyi öğrenmenin yoludur!

41 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page